Subscribe:

Labels

Sunday, September 25, 2016

НАЈСКАПАТА ПАЛАТА ВО МЕЛБУРН

Раскошната палата во мелбурнската населба Toorak стана најскапата куќа што некогаш била продадена во Мелбурн. Палатата има 18 соби од кои 7 се спални соби, седум бањи, три кујни, трпезарија за 20 лица, соба за деловни состаноци, посебна канцеларија и формални соби за одмор.
Нејзините огромни градини се дизајнирани од страна на Пол Бангај а палатата содржи и бања и базен кој сам се чисти.
Палатата е продадена за само 22 дена откако е ставена реклама за продажба и тоа за рекордни 26 милиони долари.


Macedonian timeline

СОВЕТИ ЗА ПОСРЕЌЕН ЖИВОТ

Од презафатеност луѓето се помалку посветуваат внимание на своето ментално и физичко здравје. Човекот знае да биде најголем непријател себеси игнорирајќи основни работи за да си го подобри својот живот. Еве неколку добри совети кои ќе ве потсетат на тоа колку е важно да го свртите вниманието и на својата благосостојба.

1. Вежбање – го подобрува расположението
2. Во ред е да не си во ред но можеш да побараш помош – не оставајте гордоста да ве спречи во тоа.
3. Дружи се со позитивни луѓе чии позитивни мисли се пренесуваат и во твојата мисла и се чувствуваш позитивно.
4. Научи да ги цениш  и малите работи во секојдневниот живот.
5. Фокусирај се на работи кои можеш да ги направиш отколку на она што не можеш. Од некаде мора да се почне.
6. Остани во комуникација со пријателите, прашај ги дали се добро и дали им треба нешто.
7. Прифати ги емоциите, чувствувај, за подобро да ја разбереш одредена ситуација.
8. Води се според личните вредности. Тие ќе ти помогнат да донесуваш правилни одлуки, доверба и исполнување.
9. Најди инспирација.
10 Прави работи кои те прават среќен.


.Macedonian timeline

ШЕСТ ПРАВИЛА ЗА КОСАТА


Што е најдобро за косата?

1. Препорачливо е косата се мие еднаш до двапати неделно. Секојдневното миење ги уништува природните масла кои се потребни да ја заштитуваат и негуваат косата.
2. Користете балсам (conditioner) за косата да е мека, еластична и сјајна.
3. Користете продукти кои содржат антиоксиданти. Секогаш измијте ја косата кога излегувате од вода (море, базен) и носете капа кога сте на сонце.
4. Да се потсекуваат краевите на косата секои 6-8 недели за да се избегне двоење на влакното.
5. Не користете многу фенови, пегли, спрејови за коса - сите тие ги одземаат хранливите состојки на косата.
6. Косата треба да се четка редовно со што се спомага прозведување на природните масла, се масажира скалпот, а косата е посјајна и поцврста.

Macedonian timeline

Saturday, September 17, 2016

АMT од Сиднеј ќе учествува на фестивалот за уметност Discovery Festival

Австралиско македонскиот театар од Сиднеј ќе земе учество на фестивалот за уметност Discovery Festival со претставата „Баба се мажи“ 
Австралиско македонскиот театар од Сиднеј со најновата театарска престава „Баба се мажи“ ќе земе учество на Фестивалот за уметност Discovery во оптштината Georges River (Сиднеј) што традиционално се организира повеќе години. Закажани се две престави за 11 и 12 ноември во Civic Theatre на оваа комедија од  Душан Ристевски, во режија на Васко Србиновски, во изведба на Јаворка Котевска, Владо Сазданов, Гордана Милошевска, Антонио Нешковски, Татјана Нешковска, Самоил Митревски, а во продукција на повеќе наградуваниот театар АМТС. Исто се планираат други престави за во Рогдаел, Бенкстеон и Волонгонг.Friday, September 16, 2016

ИНТЕРВЈУ СО ИВАН ТРПОСКИ

Interview with Ivan Trposki
Љ. Поповска - Повод за разговор е добивањето на Медал за заслуги за Македонија и промоцијата на книгата"Македонија-не те забораваме",која се одржа во Агенцијата за иселеништво  на 22-ри јули во Скопје. Како успеавте да го добиете тоа Најголемо Македонско признание,вие како поет и писател од Дијаспората? Кој ве предложи, кој беше патот до овој успех? Кажете ни нешто повеќе,доловете ја атмосферата на таа свеченост?
И. Трпоски - Па да бидам искрен Медалот заслуги за Македонија кој го добив во резиденцијата на претседателот на РМ Ѓорѓи Иванов со сите државни почести, благодарение на Македонското литературно друштво  Григор Прличев од Сиднеј кое ме предложи, а промоцијата на мојата најнова книга Македонија - не те забораваме ја организира Агенција за иселеништво на РМ за кое сум им премногу благодарен.

Tuesday, September 13, 2016

НАУЧИ ДА ГО СЛУШАШ СРЦЕТО

Многу често се случува “да заглавиме“ во времето и да живееме според правилата на некој друг. Живееме во догма, се водиме по размислувањата на другите луѓе. Токму размислувањата на другите го реметат нашиот  внатрешен глас, интуиција, верба во срцето.

Сите сме биле таму. Заглавени во средината на некој режим на донесување на одлуки нашето срце ни кажува една работа, а нашиот ум се обидува да не заштити од нешто. Две сосема различни насоки, едната е правилна, а другата логичка опција. За која опција се одлучувавте досега? Дали вашите одлуки звучат правилно или ги чувствувате како правилни? Животот може да биде исполнет со логички решенија, тоа е добро но не во склад со срцето кое има сосема друг концепт. Денес сме толку заглавени во донесување на одлуки врз основа на бескрајни за и против листи, кои никогаш не даваат простор за нови можности и потенцијали.

Sunday, September 11, 2016

ЛИТЕРАТУРНОТО ДРУШТВО “ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ЈУБИЛЕЈОТ НА РЕПУБЛИКАТА

Во Сиднеј Прличевци го одбележаа 25 - годишниот јубилеј на Македонија
По повод 25 годишницата од независноста на Република Македонија, Литературното друштво „Григор Прличев“ на 9 септември организира средба со членовите при што со поезија посветена на независноста на Република Македонија се преставија поетите: Иван Трпоски, Перо Дамчевски-Коцин, Лилјана Тошеска, Душан Ристевски и Жаклина Михајлова.
Исто така се организира и коктел по повод доделувањето на истакнатиот општественик и писател Иван Трпоски на Медал за заслуга за Македонија од претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов. Иста така Иван за време неговата посета во македонија доби признанија и благодарници за неговата макотрпна работа во промовирање на македонската култура од Агенцијата за иселеништво, Општината Охрид и Месната заедница на Волино.
 Душан Ристевски